- Úvod
- Dostihová stáj
Dostihová stáj
75. JARNÍ CENA KLISEN MĚSTA MOSTU
Zveme Vás na mostecký hipodrom, kde se v sobotu 6. května 2023 od 13 hod. uskuteční 75. Jarní cena klisen města Mostu.
Více informací na: HIPODROM MOST a.s. | 170 ha dokonalé zábavy
Pardubice – 16. dubna 2023
V rovinových dostizích se dařilo zástupcům stáje doktora Jiřího Charváta, kteří obsadili první a druhé místo (Dernier, Don Hugo) v dostihu pro tříleté koně.
Cena ENIGOO, Rovina IV.kat. – 2800 m, cena, 3letí.
Derniera odvodil David Liška stylem start cíl. Don Hugo měl v sedle Jana Vernera. Bylo to o krk, nádherný závěr.
V obou případech trenér Pavel Tůma
www.youtube.com/watch?v=4P4RqwkaJf0
49. Memoriál Rudolfa Deyla
Zveme Vás na první letošní dostihový den na dostihové závodiště v Mostě, který se uskuteční v sobotu 15. dubna 2023.
PETARDA nenašel ani v PISE přemožitele – 6. 1. 2023
CHITTUSSI V PISE DRUHÝ – 22. 12. 2022
Tříletý hnědák CHITTUSSI si ve čtvrtek 22. prosince v italské PISE vyzkoušel proutky na 3500m.
SOBOTNÍ DOSTIHY V MOSTĚ VE FOTOGRAFIÍCH – 15. 10. 2022
WHIRL WIND GIRL VÍTĚZÍ NA „DOMÁCÍ“ PŮDĚ – 15. 10. 2022 MOST
Pardubický víkend stáje Dr. Charvát (8. – 9. 10. 2022)
SOBOTA
NEDĚLE
Pozvánka na dostihy
Připomínka nedělní Bratislavy 25. září
Nabitá dostihová neděle 25.9. 2022. Za naši stáj bodovali FIRST OF ALL, SAINT JOSEPH, NEW FRIEND, DIONIS, SWINGING THOMAS, PETARDA.
MERANO – sobota 24.9. 2022
DON HUGO třetí ve Slušovicích – sobota 17. 9. 2022
FESHANDA SE VYHOUPLA NA TŘETÍ MÍSTO V HODNOCENÍ DVOULETKŮ.
V BRATISLAVĚ SE STÁJI Dr. CHARVÁT ZADAŘILO
IV. kvalifikace na 132. VELKOU PARDUBICKOU SE SLAVIA POJIŠŤOVNOU – 3. 9. 2022
Vítězný GATSBY a Jan Faltejsek v sobotu 3. 9 Pardubice
FORT MEDOC – dva starty, dvě vítězství
4.9. 2022 WROCLAV – FRENCH CHARDONNAY o šest délek
PETARDA zvítězil v Topoľčiankách
Roncal s Faltejskem řádili v Meranu
Velká Mostecká steeplechase (NL 4400 m) 27. srpna 2022
Pozvánka na dostihy – HIPODROM MOST
Pardubice sobota 6. srpna 2022
30. 7. 2022 – DOUBLE v Meranu pro naši stáj, žokeje Jana Faltejska a trenéra Pavla Tůmu
Tři starty, tři vítězství – to je NEW FRIEND
First Of All dominoval o 22 délek
WHIRL WIND GIRL
Bratislava – sobota 2. července
Karlovy Vary – sobota 2. července
Z Merana jsme přivezli 19. června 2022 dvě vítězství
Ohlédnutí za Pardubicemi – pátek 17. 6. 2022 a sobota 18. 6. 2022
Night Moon vítězem dostihu kategorie Group 1 v italském Meranu
Záznam dostihu: https://www.youtube.com/watch?v=HzXm38GeFR0
Druhým nejlépe dotovaným dostihem dne bylo Gran Criterium D’Autunno (Gr.1, 3300 metrů, 66 000€), v němž změřili síly tříletí proutěnkáři, přičemž své vysoké kvality zde potvrdil český odchovanec NIGHT MOON (2,2:1). Rezavý syn plemeníka Moonjaze a klisny Nostalgia je vlastní odchovanec Dr. Jiřího Charváta, který vyhrál všechny tři dosavadní starty a v neděli přidal další úspěch, a to ten nejvýznamnější. Svěřenec Pavla Tůmy se v průběhu držel uprostřed devítihlavého pole, Jan Faltejsek v sedle si ale bedlivě hlídal špici, od níž nebyl v rozhodující fázi daleko. Poslední proutku už skákal Night Moon na úrovni vedoucích koní, načež na jeho závěrečné zrychlení nenašel žádný ze soupeřů odpověď. Valach uspěl lehce o 4 délky před preferovaným Sky Constellation (Romano, 2:1), za nímž skončil třetí Lord Dragon (Bartoš, 6,3:1).
Zdroj: www. galopp-reporter.cz
Výsledky anket o nejúspěšnější koně sezóny 2018 – 6 ocenění pro stáj Dr. Charvát:
Nejlepší dvouletý hřebec/valach:
KING ARCHIE (Archipenko), majitel: Dr, Charvát, trenér: Pavel Tůma, 85,3% hlasů
Nejlepší dvouletá klisna:
DARK ABSOLU (Pouvoir Absolu), majitel: Rabbit Trhový Štěpánov, trenér: Alan Petrlík, 57,3% hlasů
Nejlepší tříletý hřebec/valach:
MON CHERI (Makfi), majitel: Lokotrans, trenér: Luboš Urbánek, 50% hlasů
Nejlepší tříletá klisna:
BLESSED KISS (Kentucky Dynamite), majitel: Yerbol Baizhasrkinov, trenér: Igor Endaltsev, 78,7% hlasů
Nejlepší starší kůň:
SUBWAY DANCER (Shamardal), majitel: Bonanza, trenér: Zdeno Koplík, 65,3% hlasů
Nejlepší sprinter:
MR RIGHT (Echo Of Light), majitel: Dr. Charvát, trenér: František Holčák, 54,7% hlasů
Nejlepší mílař:
WIRELESS (Kentucky Dynamite), majitel: Leram, trenér: Václav Luka, 61,33% hlasů
Nejlepší vytrvalec:
NAGANO GOLD (Sixties Icon), majitel: Syndikát V3J, trenér: Václav Luka, 68,9% hlasů
Nejlepší proutěnkář:
ANAKING (Astarabad), majitel: Dr. Charvát, trenér: Pavel Tůma, 43,2% hlasů
AZTEK (Moonjaz), majitel: Dr. Charvát, trenér: Tomáš Váňa, 43,2% hlasů
Nejlepší steepler:
AL BUSTAN (Medecis), majitel: Lokotrans, trenér: Stanislav Popelka, 44,6% hlasů
Nejlepší kůň v cross-country:
TZIGANE DU BERLAIS (Poliglote), majitel: Dr. Charvát, trenér: Pavel Tůma, 83,8% hlasů
Nejlepší kůň českého chovu:
AZTEK (Moonjaz), majitel: Dr. Charvát, trenér: Tomáš Váňa, 36,2% hlasů
Cena za dlouholetý přínos dostihovému sportu: Václav Chaloupka
Cena za dlouholetý přínos dostihovému sportu: Česká pojišťovna
King Archie zimním favoritem aneb Janáčkův koncert
Mostecký hipodrom se dnes loučil se sezónou a bylo to loučení jak se patří. Velkou zásluhu na tom má skvělý Václav Janáček, který usedl pětkrát do sedla a pokaždé zvítězil! Ovládl i oba hlavní dostihy. Nejprve splnil úlohu favorita 93. Českomoravské ceny Ústeckého kraje se svěřencem Františka Holčáka Mr Rightem, a o půl hodiny později přivedl vítězně do cíle 80. Ceny zimního favorita DS Pegas dalšího zástupce stáje Dr. Jiřího Charváta, King Archieho. Toho trénuje ve Dvorcích Pavel Tůma, který si pouhých šest dní po Velké pardubické připsal další velké vítězství.
Devět dvouletých hřebců se objevilo na startu tuzemského nejprestižnějšího a druhého nejbohatěji dotovaného testu dvouletých, 80. Ceny zimního favorita DS Pegas (2l., Listed, 1600 m, 550.000 Kč). Favoritem dostihu byl vítěz Gerschova memoriálu King Archie (Archipenko), do jehož sedla povolal realizační tým Václava Janáčka. Čelo dostihu ovládal od startu Lauderdale (Desert Guest), který společně s Angkor Watem (Nathaniel) zavedl pole do cílové roviny. Tam se stále dobře držel Angkor Wat, ale posléze s náporem přišel King Archie. Jemu byl nakonec největším sokem nejlevnější kůň v poli, za pouhých 2.000 euro pořízený Manoamano (Alexandros). KING ARCHIE (Archipenko) zvítězil o třičtvrtě délky před Mamoamanem, v jehož sedle byl Jan Rája. O třetí místo připravil Angkor Wata finišem druhý zástupce stáje Dr. Charváta v dostihu, Filip (Intello). Poslední tabulové umístění získal jediný zástupce českého chovu Big Ben (Mikhail Glinka) a dotace ještě získali i Államfö (Latin Love) a Lauderdale (Desert Gues). Vítězství King Archieho bylo jubilejním 30. vyhraným velkým rovinovým dostihem pro trenéra Pavla Tůmu. Vítěz více než tisícovky dostihů Václav Janáček zaznamenal v tuzemsku letos už čtvrté prvenství v nejvyšší kategorii.
King Archie byl pořízený jako roček za 50.000 euro na loňské zářijové aukci v Baden – Badenu. Je synem plemeníka Archipenka (Kingmambo), mj. otce druhého z Českého derby Honzika Chipery. Matka Karavel (Monsun) vyhrála Preis der Deutschen Einheit (Gr.3) a doběhla druhá v Preis der Diana (Gr.1), tzn. německých Oaks. Výborně si vede i v chovu, kde dala mj. francouzského listed vítěze Kerosina (Tertullian), který se umístil ve třech grupových dostizích v Německu. Další polobratr King Archieho Karajol (Wiener Walz) byl v sezóně 2016 třetí v Bavarian Classic (Gr. 3).
Druhým z významných vrcholů odpoledne byl jeden z nejstarších tuzemských dostihů, 93. Českomoravská cena Ústeckého kraje (3+, I. kat., 1400 m, 135.000 Kč). Výtečný zástupce stáje Dr. Charváta Mr Right tu před dvěma měsíci prohrál ve Svatováclavské ceně s Henrythearoplanem a žokej Janáček tehdy svěřil, že se hnědákovi otevřel příliš brzy volný prostor. Dnes oba předvedli výkon par excellence. Mr Right nejprve cválal za polovinou dvanáctihlavého pole, v oblouku si lepšil pozici vnější stopou a v cílové rovině mu nikdo nestačil. MR RIGHT (Echo of Lights) získal svůj šestý triumf za trenérské péče Františka Holčáka o pět délek před Lexceedem (Exceed And Excel). Při svém třetím startu v tuzemsku ukázala své kvality třetím místem posila stáje Lokotrans, tříletý Red Persian (Haatef), kterého dělil od druhého místa jen o krk. Nečekalo se ani čtvrté místo jeho vrstevnice Rabbit Havany (Havana Gold) a pořadí na tabuli doplnil Zock (Rock of Gibraltar). Čtvrtý z EJC Leram Million Borsakov (Dylan Thomas) ztratil na startu a skončil v dostihu až devátý. Velkokarlovický kouzelník František Holčák přebíral čestnou cenu za vítězství letos už po devatenácté.
zdroj: www.dostihy-fitmin.cz
Astoria druhá v Ceně zimní královny
Naše vlastní odchovankyně Astoria (Silver Frost – Kolymbia) dokončila druhá v Ceně zimní královny, 550.000 Kč dotovaném dostihu pro dvouleté klisny.
Merano: Aztek znovu zazářil a vyhrál Gd-1 o 70.000 EUR
29. Září 2018
https://youtu.be/6Nd2–hJCgs
Sobota před Gran Premiem patřila především proutěnkářům, kteří se sešli v Gran Corsa Siepi di Merano (Gd-1, 4000 metrů), do níž po škrtu Capivariho odskočilo pouze pět koní. Favoritem zde byl jedenáctiletý bělouš Taupin Rochelais (Beaurain, 2:1) trenéra Patrice Quintona, který valacha připravil již ke čtveřici triumfů v belgické Grand Steeple-Chase of Flanders. Bělouš se po startu octl na špici, kde jej ale brzy vystřídal chtivý Brog Deas (4,6:1) z lotu Radka Holčáka, jenž pod Janem Faltejskem začal udávat svižné tempo. Naopak na chvostu pole si v poklidu cválal šestiletý AZTEK (4,9:1), vítěz předzkoušky, v níž porazil jak zmíněného Brog Dease, tak i Champ de Batailleho (Váňa ml., 3,5:1), což se mu povedlo i tentokrát.
S blížícím se závěrem začal Jiří Kousek svěřence Tomáše Váni posouvat blíže k druhému Taupin Rochelais, v posledním oblouku už jej předstihl, načež v cílové rovince zaútočil na doposud vedoucího Brog Dease. Dvojnásobný vítěz tohoto dostihu z let 2014 a 2016 Aztekovi chvíli vzdoroval, ryzák brzy ale přešel pouze pod rukama na první místo a jistě zvítězil rozdílem 1 a ¾ délky. Český odchovanec tak získal třetí prvenství v řadě, neboť před svým prvním meránským úspěchem ještě ovládl proutky v německém Bad-Harzburgu. Druhé místo z loňska obhájil Taupin Rochelais, jenž na třetí příčku odsunul Brog Dease. Čtvrtý byl svěřenec Josefa Váni Champ de Bataille a pátý Cross Way (Tett, 10:1).
Zdroj: www.galopp-reporter.cz
Most: Druhé místo Mr. Righta ve Svatováclavské ceně; Peintre Elusiv první ve Velké mostecké steeplechase
27. Srpen 2018
V sobotu odpoledne vyvrcholila letošní dostihová sezóna na Hipodromu Most dostihovým dnem se třemi jedničkovými vrcholy. Již druhým rokem má tomto závodišti nový domov jeden z nejstarších dostihů u nás, tradiční vrchol sprinterské sezóny Svatováclavská cena, která se tentokrát po dramatickém půběhu stala kořistí svěřence Štěpánky Myškové Henrytheaeroplanea (ž. Laube), jenž přesně načasovaným finišem na cílové pásce těsně o krk předstihl už už po vítěztsví sahajícího Mr. Righta (ž. Janáček). Další dvě jedničky mají čistě mosteckou historii – překážkoví koně mají svůj tamní vrchol v podobě Velké mostecké steeplechase, v níž se letos drtivým závěrem prosadil loni třetí Peintre Elusif (ž. Faltejsek) ze stáje majoritního akcionáře mosteckého závodiště Dr. Charváta a středotraťařská Velká letní cena, jež byla v průběhu odpoledne hejtmanem Ústeckého kraje zařazena mezi rodinné stříbro tohoto kraje a ve které triumfoval Františkem Holčákem připravovaný Darkolva v sedle s legionářem Václavem Janáčkem.
Tradičním sprinterským vrcholem tuzemské sezóny je Svatováclavská cena (listed, 3+, 1 200 metrů, 550 000 Kč), která se do Mostu z Velké Chuchle přestěhovala loni a jejíž 97. ročník se v sobotu uskutečnil pod patronátem společnosti Vršanská uhelná. V dostihu se představilo jedenáct sprinterů, přičemž tempo dostihu udávala Lubošem Urbánkem připravovaná Berouyine (ž. Foret), v oblouku žokej Václav Janáček razantně zlepšil pozici vítěze chuchelského jedničkového sprintu při derby dni a bratislavské Ceny Mysa Mr Righta (ž. Janáček) a v cílové rovině to dlouho vypadalo, že míří za letním jedničkovým hattrickem. V samotném závěru dostihu se však musel sklonit před Martinem Laubem přesně načasovanou koncovkou reprezentanta stáje Meridian Henrytheaeroplane, který nakonec po boji o krk zvítězil. Třetí místo pět délek zpět uhájila Berouyine o krk před tréninkovým kolegou Hello Hobbym (ž. Chaloupka), zatímco tabuli s odstupem dvě a čtvrt délky uzavřela Benidiction (ž. Zatloukal).
Vrcholem letošní překážkové sezóny na mosteckém Hipodromu byla Chravát AXL Velká mostecká steeplechase 2018 (stch NL, 5+, 4 500 metrů, 300 000 Kč). Poctivé tempo dostihu v poli šesti koní diktoval žokej Jiří Kousek v sedle polobratra výborného Trezora Turduse. Svěřenec Hany Kabelkové byl na prvním ještě po absolvování poslední překážky, avšak v závěru se musel sklonit před silným finišem reprezentanta stáje Dr. Charváta Peintra Elusifa (ž. Faltejsek), který nakonec zvítězil jistě o dvě a čtvrt délky, zatímco Turdus nakonec ještě těsně o krk podlehl sázkovému favoritovi Lamumovi (ž. Bartoš).
Zdroj: www.dostihovy-svet.cz
Aztek vyhrál proutěnky v Bad Harzburgu
6. 8. 2018
Dva měsíce po čtvrtém místě ve Zlatém poháru v Pardubicích se dnes znovu postavil na start zástupce stáje Dr. Charváta AZTEK (Moonjaz), kterého trenér Tomáš Váňa poslal do Bad Harzburgu a tamní Preis von „Männerkarussel“, proutěnek na 3400 metrů o 7.777 €.
V poli 5 koní, z nichž jen 3 došli do cíle, se jedničkový vítěz na rovinách i na překážkách plně prosadil a závěrečným finišem zvítězil jistě o 1 3/4 délky před Allez Y (Champs Elysees).
Zdroj: www.dostihy.fitmin.cz
Koněm roku 2017 byl vyhlášen Trip to Rhodos
Národní dům v Prostějově hostil opět po třech letech Galavečer českého turfu, který opět moderoval Marek Svačina. Až jako poslední třicátou vyhlášenou kategorií byla ta nejsledovanější, Kůň roku 2017. Stal se jím loni osmiletý hnědák stáje Dr. Charvát Trip to Rhodos a pojďme se se podívat i na další hvězdy sezóny 2017.
Nejlepší dvouletý hřebec
Sagar (IRE)
Excelebration (IRE) – Sphare of Gracie (FR) (High Chaparral (IRE))
hnědák, DS Pegas, trenér Dalibor Török, chovatel M. Legars
Sagar debutoval až začátkem září na dráze v Lyon-Parilly, kde obsadil čtvrté místo s odstupem sedmi délek na vítěze, ale o sedmnáct dní později absolvoval tuzemskou premiéru ve Velké Chuchli a lehce vyhrál o tři délky. Se stejným náskokem vyhrál také Cenu zimního favorita na dráze v Mostě.
V anketě získal 71 hlasů (73,2 %). V klasifikaci byl ohodnocen známku 75,0.
Nejlepší dvouletá klisna
Love Connection (GER)
Amico Fritz (GER) – Lovana (IRE) (Darshaan (GB))
ryzka, TAHLO Šefraný, trenér Karel Germič, chovatel Gestüt Harzburg
Devátý červnový den ve Velké Chuchli absolvovala dostihový debut Love Connection, pod Martinou Havelkovou doběhla na druhém místě na distanci 1200 metrů. Stejné umístění si zopakovala i o měsíc později na domovské dráze v Lysé nad Labem. První vítězství vybojovala v srpnu v Karlových Varech v Ceně Masise, to už byl jejím partnerem Jiří Chaloupka. Triumf v Karlových Varech vybojovala i v Ceně zimní královny. Sezónu zakončila v polovině října v Bratislavě, kde finišovala na třetím místě ve Velké ceně BBAG.
V anketě získala 81 hlasů (84,4 %). V klasifikaci byla ohodnocena známku 72,0.
Nejlepší tříletý hřebec nebo valach
Nagano Gold (GB)
Sixties Icon (GB) – Never Enough (GER) (Monsun (GER))
hnědák, Syndikát V3J, trenér Václav Luka, chovatel E. Cantillon a J. Knight
Sedm startů zvládl v roce 2017 Nagano Gold. První čtyři absolvoval jako svěřenec Grzegorze Wroblewského. Po nepovedeném České derby přesídlil k Václavu Lukovi. První dostihový den vstoupil do sezóny vítězně, následovala těsná prohra v Karlových Varech, aby o dva týdny později zdemoloval konkurenci na 2400 metrů ve Velké Chuchli. O nepovedeném derby už byla řeč, návrat proběhl ve Velké ceně českého turfu šestým místem a sezónu uzavřel dvěma triumfy, v St. Legeru a koncem listopadu ve Francouzském Deauville.
V anketě získal 38 hlasů (39, 2 %). V klasifikaci byl ohodnocen známku 86,0.
Nejlepší tříletá klisna
Polyanta (ITY*)
Soldier of Fortune (IRE) – Peinture Naive (FR) (Wagon Master (FR))
hnědka, DS Pegas, trenér Dalibor Török, chovatel Ing. Jiří Trávníček
Šest startů a tři vítězné, taková byla bilance Polyanty v roce 2017. Sezónní triumf proměnila v suverénní triumf v Deylově memoriálu, v Jarní ceně klisen nestačila pouze na německou Fashion Queen, při startu ve Francii obsadila čtvrté místo, ale dokázala vyhrát české i slovenské Oaks a loučila se sedmým místem v Maisons-Laffitte.
V anketě obdržela 84 hlasů (86,6 %). V klasifikaci byla ohodnocena známkou 82,5.
Nejlepší sprinter
Ultimate Fight (FR)
Muhaymin (USA) – Fantastica (GER) (Big Shuffle (USA))
ryzák, Václav Slovák, trenér Zdeno Koplík, chovatel A. Hebert
Náročný program absolvoval hřebec reprezentující žlutomodré barvy Václava Slováka. začal již v polovině ledna v Cagnes sur Mer. V českém tréninku se poprvé představil 9. března, když finišoval na druhém místě ve Fontainebleau. V Česku se poprvé představil ve Velké jarní ceně, ale nedařilo se mu. O tři týdny později ovšem vyhrál Cenu ministerstva zemědělství v Bratislavě při Turf gala. Koncem července vyhrál dostih na 1100 metrů v Chantilly a rámci Evropského poháru žokejů vyhrál nejlépe dotovaný bod programu, EJC Leram Million. Sezónu uzavřel dvěma nevýraznými starty ve Francii.
V anketě obdržel 56 hlasů (58,3 %). V klasifikaci byl ohodnocen známkou 86,0.
Nejlepší proutěnkář
Arkalon (FR)
Tiger Groom (GB) – Ville Valio (FR) (Poliglote (GB))
hnědák, valach, Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, chovatel E. & E. de Kerpezdron
Překážková kariéra hnědáka začala v červnu v Pardubicích, kde vyhrál pod Pavlem Kašným lehce o tři délky, v srpnu si triumf zopakoval, náskok na druhého v cíli byl šest délek. Lehce o tři délky vyhrál také vrchoný tuzemský dostih pro tříleté, Zlatou sponu tříletých. 12. listopadu vyhrál grupový dostih v Miláně lehce o pět délek. V sezóně tak nenašel přemožitele.
V anketě obdržel 38 hlasů (40,9 %). V klasifikaci byl ohodnocen známkou 80,0.
Nejlepší steepler
Capferret (FR)
Day Flight (GB) – Panique Pas (FR) (Video Rock (FR))
vraník, valach, Meridian, trenérka Štěpánka Myšková
Před začátkem sezóny putoval k manželům francouzský polokrevník, který sezónní premiéru absolvoval 29. března v Compiegne a zvítězil. Následovaly dva vítězné starty v Auteuil. Začátkem září přišel pád a o 16 dní později velmi těsné osmé místo v handicapu. 15. října s přehledem ovládl Pohár Josefa Váni ve Velké Chuchli a sezónu uzavřel třetím místem v grupě 2 v Auteuil, když ho od vítěze dělily necelé tři délky. Je jedním ze dvou koní, kteří dokázali v roce 2017 vydělat více než 4 milióny korun.
V anketě obdržel 69 hlasů (71,9 %). V klasifikaci byl ohodnocen známkou 101,0.
Nejlepší kůň v cross country
No Time To Lose (GB)
Authorized (GB) – Ballymore Celebre (IRE) (Peintre Celebre (USA))
hnědák, valach, DS Paragan, trenér Josef Váňa, chovatel Carmel Stud
O pozornost si řekl již v den Velké pardubické 2016, když o daleko vyhrál Cenu Vltavy. Do sezóny 2017 vstoupil druhým místem v květnové kvalifikaci, když nestačil pouze na Zarifa (ztrácel délku a čtvrt), druhý start absolvoval v srpnové kvalifikaci a opět prohrál o délku a čtvrt, když podlehl Charme Lookovi. Vrchol přišel ve Velké pardubické, kde famózním finišem o délku a půl zdolal francouzského Urgent de Gregaine.
V anketě obdržel 86 hlasů (90,5 %). V klasifikaci byl ohodnocen známkou 93,0.
Nejlepší kůň českého chovu a nejlepší mílař
Venillia
Rosensturm (IRE) – Vinnah (Look Honey (IRE))
bělka, Orling, trenérka Martina Růžičková, chovatel Orling spol. s r. o.
Velmi dobrou sezónu absolvovala svěřenkyně trenérky Růžičkové. Zahájila třetím místem v Memoriálu Vlastimila Smolíka v Mostě, ale následovala čtyři vítězství v řadě. Nejprve dvě mezi klisnami, začátkem srpna vyhrála o pět délek Velkou cenu města Karlovy Vary na 2000 metrů a o měsíc později vyhrála EJC Middle na 1800 metrů ve Velké Chuchli. Tím skončila její dostihová kariéra, při které absolvovala 11 startů a sedmkrát vyhrála.
V anketě o nejlepšího koně českého chovu dostala 73 hlasů (74 % hlasů) a mezi mílaři se objevila na dvaceti hlasovacích lístcích (20,8 %). V klasifikaci byla ohodnocena známkou 85,5.
Kůň roku 2017, nejlepší starší kůň a nejlepší vytrvalec
Trip to Rhodos (FR)
Rail Link (GB) – Tropical Mark (GB) (Mark of Esteem (IRE))
hnědák, valach, Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, chovatel E.A.R.L. Haras Saint James, Y. Elliot
Již šestou dostihovou sezónu absolvoval skvělý ultravytrvalec. Stejně jako v minulých letech i v roce 2017 startoval především v zahraničí. Ze šesti startů se dokázal čtyřikrát blacktype umístit. Začal čtvrtým a pátým místem ve Francii. Následovalo vítězství v Miláně po protestu, poté mu dal trenér letní pauzu. Na podzim doběhl dvakrát třetí v grupových dostizích na dráze v Chantilly a sezónu ukončil triumfem v italském St. Legeru pod Václavem Janáčkem. Z třiceti životních startů vyhrál jedenáct a vydělal 7 840 560 Kč a v historické tabulce mu patří druhé místo za Darsalamem. Nejlepším starším koněm se stal již potřetí v kariéře, před tím 2014 a 2015, také nejlepším vytrvalcem se stal potřetí v kariéře, před tím 2015 a 2016.
V anketě o nejlepšího koně roku 2017 obdržel 28 hlasů (28,9 %), mezi staršími koňmi dostal 54 hlasů (56,3 %) a mezi vytrvalci jej na anketní lístek napsalo 64 hlasujících (66 %). V klasifikaci obdržel známku 92,0.
Zdroj: www.galopp-reporter.cz
Pardubická sobota v modro-žluté
Northerly Wind se vítězně vrátil
Pětiletý hnědák Northerly Wind si dal od dostihů roční pauzu. Loni naposled startoval ve Francii, kde měl pád a čekalo ho několik měsíců zotavení, aby se opět mohl vrátit na dostihovou dráhu. Při obnovené premiéře si ovšem počínal suverénně jen několik chvil byl na čele Pat’s Gold s Pavlem Složilem, ale poté převzal taktovku do svých rukou Jan Faltejsek v sedle reprezentanta stáje Dr. Charvát. Pole se natáhlo a svěřenec Pavla Tůmy dál uháněl za vítězstvím. V závěru se sice snažil o progres Linngar, ale marně. Northerly Wind se prosadil lehce o pět délek. V jedenáctém na startu na překážkách se potřetí prosadil. „Co k tomu říct. Důležité je, aby zůstal zdravý, jinak je to dobrý kůň. Ve Francii si skočil do nohou, proto delší dobu nestartoval,“ vysvětlil trenér Pavel Tůma. Tůma slaví osmé překážkové vítězství letošního roku a dostal se na třetí místo v šampionátu. Jan Faltejsek vyhrál letos počtvrté na pardubické dráze. Za druhým Linngarem doběhl třetí Teds Island, čtvrtá La Milla již ztrácela nesčetné délky, pětici nejlepších doplnil Eliáš.
Čistý hattrick Arkalona
Bylo to stejné jako v červnu a v srpnu. Krátce po startu posunul jezdec hnědáka Arkalona do čela, získal si několik délek k dobru, když byli koně za lesíkem, tak je nechal Arkalon k sobě přijít, poté se jim opět vzdálil. V úseku před cílovou rovinou se tentokrát k němu dotáhla Apas Rocka, ale Arkalon svůj čistý štít uhájil s náskokem tří délek. „Jsou s ním stále problémy, čeká na koně, potom se kroutí v cílové rovině. Důležité je, aby zůstal zdravý a nezkazit ho. Ještě to není rennpferd, jak říká žokej Filip Minařík, ale je to nejlepší kůň, na kterém jsem doma seděl, ale doma jsme všichni nejlepší,“ říkal s úsměvem na rtech Pavel Tůma, pro kterého to bylo druhé dnešní vítězství, stejně jako pro žokeje Jana Faltejska. Za druhou Apas Rockou už zela velká propast. Arkalon s Apas Rockou absolvovali vlastní dostih a Nick vyhrál souboj „zbytku světa“. Na čtvrtém místě doběhl Mansur a na pátém Engele.
Nejlepší koncovku měl Aztek
Další dramatický doběh mohli sledovat promrzlí diváci na pardubickém závodišti. Už to vypadalo, že se prosadí favorizovaný Roches Cross, ale lepší koncovku ukázal šestiletý ryzák Aztek, který byl u cílového mezníku o půl délky před favoritem. Aztek absolvoval šestý životní překážkový start a počtvrté vyhrál. „Doufal jsem, že se Aztek dnes prosadí, ale především se podařil průběh dostihu. Minule ve Velké Chuchli cválal na čele, a to on nemá rád. Dnes jsem říkal Jiřímu Kouskovi, aby čekal, co nejdéle to půjde a zvládl to na sto procent,“ byl spokojen trenér Tomáš Váňa, reprezentanta stáje Dr. Charváta připravuje. „Uvidíme, jak se domluvíme s majitelem, možná bych s ním ještě přes zimu počkal a potom bych s ním do zahraničí vyrazil, ale nyní na podzim máme velmi dobrou formu,“ doplnil trenér. Od startu dostihu byla nejaktivnější Terapena, ale té v závěrečné fázi došly síly a doběhla na pátém místě. Poslední kilometr se odehrával pod taktovkou Roches Crosse, kterému klimatické podmínky mohly vyhovovat. O odstupem osmi délek na třetím místě dokončila Flower of Love a čtvrté místo bere Wicker Stone. Zklamáním byl výkon z Francie dovezeného Duc d’Oudairies, který doběh uzavřel. Modrožluté barvy Dr. Charváta dnes zaznamenaly hattrick.
zdroj: www.galopp-reporter.cz
Zatím největší úspěch Trip to Rhodos
Česká dostihová veřejnost žije na přelomu září a října fascinována Velkou pardubickou.
U nás mají díky Pardubické překážkové dostihy velkou popularitu a sledovanost.
Ovšem skutečně pravým smyslem chovu anglického plnokrevníka je rychlost. A ta se měří v rovinových dostizích. Proto ve světě požívají rovinové dostihy podstatně vyšší reputaci než ty překážkové.
Podle mezinárodního ratingu je již několik let (určitě 3) nejlepším českým rovinovým koněm Trip to Rhodos. Právě v sobotu 30. 9. běžel ve francouzském Chantilly nejprestižnější supervytrvalecký dostih na vzdálenost 4.100 m, nejvyšší kategorie GR1 – Prix Cadran.
V loňském a předloňském roce dokončil vždy na 4. místě. Letos dokončil na 3. pozici.
Podle oficiálních statistik Jockey Clubu Trip to Rhodos startoval celkem 29 krát, zvítězil 10 krát a
14 krát se umístil.
Za svojí kariéru vyběhal doposud úctyhodných 7,094 milionu Kč.
Trip to Rhodose jsme koupili na aukci ročků v Deauville v roce 2010 za 40.000 EUR.
Jeho otec, Rail Link, je vítězem dostihu Prix de l’Arc de Triomphe.
Otevřete si na: http://www.dostihyjc.cz/kun.php?ID=45060 záznamy dostihů tohoto skutečného hrdiny.
Pardubice 24. 6. 2017 – Arkalon, Nancy a Tzigane du Berlais
První dostih – Arkalon suverénně zvládl překážkový debut
Startér mávl červeným praporkem a okamžitě se na čele třináctilhlavého pole tříletých překážkářů objevil hnědák Arkalon, kterého pro Dr. Charváta připravuje Pavel Tůma. Arkalon si vypracoval náskok několika délek, který měl až na metu kilometr před cílem, kdy na něj zaútočila Lodgia Rock. Arkalon její atak bez problémů odrazil a lehce o tři délky pod Pavlem Kašným zvítězil. „Já to takto nemám rád, ten kůň je dobrý, ale stále prchá, i když je pravda, že tentokrát nástup soupeřky odrazil. Chtěl jsem, aby si jezdec na něj přišel v práci sednout, což Pavel udělal, stále to nebylo ono, ale ne z jeho strany,“ sděloval Pavel Tůma k letošnímu druhému překážkovému úspěchu. Na druhém místě procválala Lodgia Rock, třetí Arkanie už měla velkou ztrátu, čtvrtý debutoval francouzský rodák Spepo a pětici nejlepších doplnila Fanega Star. Třinácti účastníků dokončilo pouze sedm, již na druhé překážce měl problém Fly Filo Fly a zbytek byl zadržen.
Sedmý dostih – Nancy poprvé zvítězila
Souboje čtyřletých se zúčastnil pouze půltucet koní a první třetina se odehrála pod taktovkou hnědáka Turoni, který musel být po třetině dostihu zadržen. V dalším průběhu dostihu se na první místo dostala Nancy a bez velkých problémů si doběhla pro vítězství. Po zdolání posledního skoku ještě Pavel Složil mladší Nancy pobídl, ale záhy zjistit, že náskok je obrovský, tak v poklidu dokončil. Odchovankyně Jiří Charváta se na dostihové dráze představila popáté v kariéře, počtvrté absolvovala překážkový dostih a poprvé vyhrála. Pro trenéra Pavla Tůmu je to dnešní double a druhé letošní vítězství na českých drahách může slavit také žák Pavel Složil. Na druhém místě doběhla Tanečnice Lúčnice, třetí Loretis, čtvrtý Imphal a pátý Changing Guard.
Osmý dostih – Tzigane du Berlais potvrdil roli favorita
Šestiletý Tzigane du Berlais je trenérem Pavlem Tůmou hýčkán a opečováván, aby mohl v budoucnu ukázat své schopnosti. Z osmi účastníků předposledního dostihu měl Tzigane du Berlais nejvyšší průběžný handicap a na distanci 5200 metrů svou třídu potvrdil. Od startu byl na čele podle očekávání Mirax s Jaroslavem Myškou a Tzigane du Berlais se držel s Pavlem Složilem mladším nedaleko. Při výběhu na travnatý ovál už byl Tzigane mezi nejlepšími a závěru svou dominanci potvrdil. U cílového mezníku byl o více než tři délky před druhým Strettonem. Trenér Pavel Tůma v posledních metrech svého svěřence mohutně povzbuzoval a před předávání čestných cen svou radost příliš nedával najevo. „Dnes jsem tu měl tři koně a třikrát vyhráli, zítra mám v derby také tři koně, tak uvidíme, jak to dopadne, to může být daleko horší,“ říkal Pavel Tůma. „Tzigane je dobrý kůň, ale je potřeba ho nezničit a musíme si na něj počkat, mnozí mě tlačí do kvalifikace, ale má čas. Dneska mu pomohlo, že dráha byla přijatelná, kdyby mu to dunělo pod nohama, tak bych ho běhat nenechal.“ Za druhým Strettonem skončila na třetím místě Silk před Miraxem a Sheronem, který se vracel na dráhu, po dvaceti měsících.
zdroj: www.galopp-reporter.cz
Pozvánka na dostihové dny v areálu Hipodromu Most
Srdečně zveme všechny zákazníky, zaměstnance a přátele nejen naší společnosti, ale i dostihového sportu na dostihové dny a ostatní akce pořádané Hipodromem Most.
Seznam akcí na rok 2017: http://www.hipodrom.cz/cz/dostihy/index.html
Kam jste vlastně zváni: https://youtu.be/wYFZEm5bSKU
CHARVÁT Group s.r.o.
Zbraslavice 394
285 21 Zbraslavice
IČO: 27407667
DIČ: CZ 27407667
Telefon: +420 327 591 112
Mobil: +420 606 646 415
Fax: +420 327 591 429
E-mail: charvat@charvat-chs.cz